به نام خدا

طرح درس روزانه

 

هدف هاي كلي: فراگير بتواند مفهوم ترموديناميك و مفاهيم اوليه ي آن را درك كند.

صفحات كتاب 46-44

شيمي 3 و آزمايشگاه

كلاس سوم رياضي و تجربي

مدت جلسه: 90 دقيقه

فعاليت هاي پيش از تدريس

رئوس مطالب و مفاهيم درس

1.     مفهوم ترموديناميك

2.     مفهوم سامانه ، محيط و مرز

3.     خواص ترموديناميكي

4.     خواص شدتي

5.     خواص مقداري

تدوين هدف هاي جزئي

1.     مفهوم ترموديناميك را درك كند.

2.     بتواند جهان، محيط و مرز را براي سامانه از يكديگر متمايز سازد.

3.     مرز حقيقي و مجازي را توضيح دهد.

4.     مرز بندي انواع سامانه ها را از يكديگر تشخيص دهد.

5.     مثال هايي از انواع سامانه بياورد.

6.     خواص ترموديناميكي را توصيف كند.

7.     انواع خواص ترموديناميكي را به دو قسمت شدتي و مقداري طبقه بندي كند.

 

رفتار ورودي

دانش آموزان

1.     فراگير مقدمه اي از تعريف ترموديناميك را مي داند.

2.     فراگير با مفاهيم جهان، سامانه، محيط و مرز آشنايي ندارد.

3.     طبقه بندي خواص ترموديناميكي براي فراگير نامشخص است.

 

 

 

 

فراگير پس از گذراندن درس قادر خواهد بود

حيطه هاي شناختي

دانش

درك و فهم

كاربرد

تجزيه

تركيب

ارزشيابي

فعاليت هاي پيش از تدريس

تدوين هدفهاي رفتاري

1.     تعريف مفاهيم ترموديناميك جهان

 

2.     سامانه مرز – محيط

 

3.     خواص ترموديناميكي – خواص شدتي و مقداري

4.     انواع سامانه را به كمك تمرين هايي كه ارائه مي شود تشخيص دهد.

5.     مثال هايي از خواص ترموديناميكي بياورد و آن ها را طبقه بندي كند.

6.     فكر كنيد صفحه 46 را حل كند.

7.     خواص ترموديناميكي جرم، حجحم ، رنگ، بو، مزه، چگالي، فشار، ظرفيت گرمايي، گرمايي ويژه، گرمايي مولي، انرژي ، دما را طبقه بندي كند.

8.     از محيط زندگي خود بصورت داوطلب ، فراگير بتواند مثال هايي جهت رده بندي انواع سامانه بياورد.

9.     كره ي ماه و سفينه اي در آن به عنوان مثال ارائه شود از فراگير بخواهيم سفينه و ارتباط اين كره با زمين را از لحاظ سامانه مرز، محيط طبقه بندي كند.

*

 

*

 

*

 

 

 

 

 

 

 

*

 

 

 

 

 

 

 

 

*

 

*

*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

 

 

 


ارزشيابي تشخيصي

1.     ترموديناميك چيست؟

2.     تفاوت دما و گرما چيست؟

3.     ظرفيت گرمايي، ظرفيت گرمايي ويژه و ظرفيت گرمايي مولي را براي  آب  كه به دماي  مي رسانيم را به دست آوريد: براي انجام اين عمل به گرما نياز داريم.

فعاليت هاي حين تدريس

مراحل تدريس

روش ها و فعاليت هاي پيشنهادي

مواد آموزشي لازم

فعاليت هاي دانش آموزان

زمان لازم

1.   حضور و غياب و احوال پرسي

استفاده از دفتر كلاس

دفتر حضور و غياب

اعلام حضور در كلاس

5 دقيقه

2.   طرح و سؤال به صورت جمعي

در ابتداي پرسش هايي ارائه مي شود از جمع دانش آموزان مي خواهيم به صورت داوطلب پاسخگو باشند.

گچ و تابلو

اظهار نظر مي كنند و به كمك آن وضعيت يادگيري دانش آموزان به صورت كلي بررسي مي شود.

8 دقيقه

3.   آمادگي و انگيزه

ارائه نمونه اي از يك سامانه بصورت يك ليوان آب جوش در حين آن سعي شود راجع به عوامل ترموديناميكي بحث شود.

استفاده از يك ليوان آب داغ و يك دماسنج

توجه مي كنند

3 دقيقه

4.   معرفي درس جديد و بيان هدفهاي رفتاري

سخنران

گچ و تابلو

توجه مي كنند

3 دقيقه

5.   روش تدريس فعال (تيم هاي فعال)

دانش آموزان از صفحه 44 تا صفحه ي 46 را بصورت انفرادي مي خوانند.

كتاب درسي

بصورت انفرادي مطالعه مي كنند.

10 دقيقه

 

پرسش هايي كوتاه پاسخ در مورد مطالبي كه خوانده شد به دانش آموزان ارائه مي شود.

كتاب درسي

ضمن پاسخگويي بصورت انفرادي از كتاب مي توانند استفاده كنند.

5 دقيقه

 

بحث تيمي در مورد سؤالات ارائه شده

-

تصحيح اوراق انفرادي توسط خود دانش آموزان

5 دقيقه

 

پاسخگويي سؤالات

تصحيح اوراق

 

 

 

بررسي كار تيمي مقايسه با نمرات انفرادي و رتبه بندي

گچ و تابلو

معدل گيري دانش آموزان از نمرات انفرادي و نتيجه گيري

5دقيقه


فعاليت هاي حين تدريس

مراحل تدريس

روش ها و فعاليت هاي پيشنهادي

مواد آموزشي لازم

فعاليت هاي دانش آموزان

زمان لازم

6.   جمع بندي

پاسخ به پرسش هاي مطرح شده توسط دبير

1.   تعريف ترموديناميك

2.   تعريف سامانه با ذكر

3.   تعريف ممحيط با ذكر مثال

4.   تعريف مرز با ذكر مثال

5.   طبقه بندي سامانه ها

6.   تعريف خواص ترموديناميكي

7.   طبقه بندي خواص ترموديناميكي

گچ و تابلو

توجه مي كنند و يادداشت برمي دارند

7 دقيقه

 

7.   ارزشيابي درسي

دانش آموزان:

1.   با توجه به تعريف سامانه و محيط بتواند اين دو را تشخيص دهد. در مثال هاي مطرح شده توسط دبير از يكديگر.

2.   براي انواع سامانه مثال بزند.

3.   پاسخ به فكر كنيد صفحه 45

4.   با توجه به خواص مقداري و شدتي فكر كنيد صفحه ي 46 را جواب دهد.

5.   تشخيص مقداري يا شدتي بودن برخي خواص ترموديناميكي مانند ظرفيت گرمايي و ...

-

پاسخ مي دهند و يادداشت برمي دارند

7 دقيقه

 

8.   تعيين تكليف

1.   در سفينه اي كه در كره ماه قرار دارد سامانه، مرز و محيط را تعيين كند.

2.   در يك ظرف درباز محتوي مايع و بخار آن نوع سامانه، مرز و محيط را مشخص نمايد.

-

يادداشت بر میدارند

3 دقيقه

 

 

 

روش ها و فعاليت هاي پيشنهادي

مواد آموزشي لازم

فعاليت دبير

فعاليت دانش آموزان

 

ارزشيابي

ارزشيابي تشخيصيف تكويني و پاياني

 

تهيه نمونه سؤال

پاسخ مي دهند.

فعاليت هاي پس از تدريس

تجزيه و تحليل نمرات

بررسي ونحوه ي فعاليت هاي تيمي و چگونگي پاسخگويي تيم ها به پرسش

نمرات فردي و تيمي دانش آموزان

بررسي نمرات انفرادي وتيمي دانش آموزان ومقايسه با يكديگر

از نمره ي خود آگاه مي شود.

تعيين فعاليت هاي تكميلي براي فراگير

1.   تهيه ي يك سيستم يا سامانه ترموديناميكي با توجه به امكانات

2.   براي انواع سامانه مرز و محيط مثال جديد بياورد.

3.   تشخيص شدتي يا مقداري بودن خواص ترموديناميكي وعلت آن

4.   اثبات شدتي بودن فشار بوسيله ي فرمول

 

 

وسايل و مواد لازم براي تهيه ي يك سامانه

محيط اطراف ومنابع آموزشي

منابع معرفي شده توسط دبير

 

منابع آموزشي معرفي شده توسط دبير

 

 

 

فعاليت مي كنند.

 

 

فعاليت مي كنند.

 

فعاليت مي كنند.

 

 

فعاليت مي كنند.